The Moto Guzzi Bellagio is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 935.60 ccm (56,80 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Moto Guzzi Bellagio comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage for your adventures.
Preventative care is important for maintaining your Moto Guzzi Bellagio in peak form. Common service items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Bellagio can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Bellagio Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 18 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 935.60 ccm (56,80 cubic inches) |
| Power: | 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Stainless steel discs, floating Brembo calipers with 2 parallel pistons. |
| Rear Brakes: | Single disc. Fixed stainless steel disc, floating Brembo calipers with 2 parallel pistons. |