The Keeway Superlight 125 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The Keeway Superlight 125 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, offering consistent range for your adventures.
Routine service is essential for keeping your Keeway Superlight 125 in top condition. Popular maintenance parts consist of air filters. Through proper maintenance, your Superlight 125 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |