The Honda CB 400 Super Bol DOr is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM, 38.00 Nm (3,88 kgf-m or 27,86 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The Honda CB 400 Super Bol DOr includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing efficient mileage for your rides.
Preventative care is necessary for maintaining your Honda CB 400 Super Bol DOr running smoothly. Essential service parts include clutch plates. With the right parts, your CB 400 Super Bol DOr will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 38.00 Nm (3,88 kgf-m or 27,86 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |