The Vespa GT Navy 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10.2 kW, 12.00 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Vespa GT Navy 125 includes a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is crucial to keep your Vespa GT Navy 125 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your GT Navy 125 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Vespa GT Navy 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10.2 kW |
| Torque: | 12.00 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |