The Veli VL90GY is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 90.00 ccm (5,46 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Veli VL90GY performing at its best. Common service items include oil filters. Through proper maintenance, your VL90GY will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 90.00 ccm (5,46 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1430 mm (56,02 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |