The Kymco Activ 110 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
Routine service is essential for keeping your Kymco Activ 110 operating reliably. Common service items comprise sprockets. By using genuine parts, your Activ 110 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Activ 110 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 7.35 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |