The Bajaj Platina is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 99.27 ccm (6,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.08 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM, 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Bajaj Platina includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your rides.
Regular maintenance is vital to maintain your Bajaj Platina in top condition. Regular replacement items involve drive chains. With regular servicing, your Platina will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Platina Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.27 ccm (6,03 cubic inches) |
| Power: | 8.08 HP (5,87 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |