The Honda FMX 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 37.14 HP (26,96 kW)) @ 5750 RPM, 52.30 Nm (5,27 kgf-m or 38,41 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential consideration. The Honda FMX 650 is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, providing efficient performance on the road.
Regular maintenance is essential for keeping your Honda FMX 650 performing at its best. Regular replacement items consist of oil filters. With the right parts, your FMX 650 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 37.14 HP (26,96 kW)) @ 5750 RPM |
| Torque: | 52.30 Nm (5,27 kgf-m or 38,41 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |