The Sachs Saxonette Luxus is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 30.00 ccm (1,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 0.67 HP (0.5 kW, 1.49 Nm (0,20 kgf-m or 1,09 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 20.0 km/h (12,34 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Sachs Saxonette Luxus is equipped with a 1.70 litres (0,45 gallons) fuel tank, giving consistent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Sachs Saxonette Luxus performing at its best. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your Saxonette Luxus will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 30.00 ccm (1,82 cubic inches) |
| Power: | 0.67 HP (0.5 kW |
| Torque: | 1.49 Nm (0,20 kgf-m or 1,09 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 20.0 km/h (12,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.70 litres (0,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 30.0 kg (65,77 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |