The Suzuki GSX 750 FS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.00 HP (77,01 kW)) @ 10400 RPM, 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for maintaining your Suzuki GSX 750 FS performing at its best. Popular maintenance parts involve sprockets. Through proper maintenance, your GSX 750 FS can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 106.00 HP (77,01 kW)) @ 10400 RPM |
| Torque: | 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |