The Benelli Tornado Tre 1130 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The Benelli Tornado Tre 1130 includes a fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing excellent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is important for keeping your Benelli Tornado Tre 1130 in peak form. Regular replacement items include air filters. With regular servicing, your Tornado Tre 1130 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 1130 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 160.92 HP (116,91 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |