The Harley Davidson VRSCR Street Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Harley Davidson VRSCR Street Rod is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential for ensuring your Harley Davidson VRSCR Street Rod running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. Through proper maintenance, your VRSCR Street Rod can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson VRSCR Street Rod Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 108.48 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 280.3 kg (614,91 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |