The Kymco Vitality 50 2T is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM, 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key consideration. The Kymco Vitality 50 2T comes with a fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, delivering efficient range during your journeys.
Routine service is crucial for keeping your Kymco Vitality 50 2T in top condition. Frequently replaced components comprise spark plugs. By using genuine parts, your Vitality 50 2T will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kymco Vitality 50 2T Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |