The Yamaha XJR 1200 SP is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Proper upkeep is vital for maintaining your Yamaha XJR 1200 SP operating reliably. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your XJR 1200 SP will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 232.0 kg (508,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |