The Aprilia Falco 1000 SL is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 997.60 ccm (60,57 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential aspect. The Aprilia Falco 1000 SL includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, providing excellent mileage during your journeys.
Regular maintenance is essential to maintain your Aprilia Falco 1000 SL operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your Falco 1000 SL will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.60 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |