The Benelli Tornado Tre LE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The Benelli Tornado Tre LE is fitted with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, giving efficient efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Benelli Tornado Tre LE operating reliably. Popular maintenance parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your Tornado Tre LE will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Benelli Tornado Tre LE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |