The Veli ZQ 125 11 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Preventative care is key to keep your Veli ZQ 125 11 performing at its best. Popular maintenance parts consist of oil filters. Using quality components, your ZQ 125 11 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |