The Triumph Sprint Sport is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 81.00 HP (58,80 kW)) @ 8500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Proper upkeep is vital to maintain your Triumph Sprint Sport in top condition. Common service items involve sprockets. With the right parts, your Sprint Sport can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 81.00 HP (58,80 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |