The Keeway Cruiser 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 115.0 km/h (71,14 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The Keeway Cruiser 250 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring excellent performance on the road.
Regular maintenance is crucial to keep your Keeway Cruiser 250 in top condition. Frequently replaced components involve drive chains. Through proper maintenance, your Cruiser 250 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 115.0 km/h (71,14 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |