The Ducati Supersport 1000 DS Full fairing is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.50 HP (62,09 kW)) @ 7750 RPM, 87.50 Nm (8,86 kgf-m or 64,18 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Ducati Supersport 1000 DS Full fairing includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel control system, providing optimal range for your rides.
Regular maintenance is important to keep your Ducati Supersport 1000 DS Full fairing in top condition. Frequently replaced components comprise drive chains. Using quality components, your Supersport 1000 DS Full fairing will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Supersport 1000 DS Full fairing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 85.50 HP (62,09 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 87.50 Nm (8,86 kgf-m or 64,18 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |