The Polini 911 GP4 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Polini 911 GP4 performing at its best. Frequently replaced components comprise fuel filters. With regular servicing, your 911 GP4 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Polini 911 GP4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - R6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - R6.5 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 22.0 kg (48,26 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |