The Honda NTV 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38.7 kW, 52.00 Nm (5.3 kgf-m or 38.4 ft.lbs and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Regular maintenance is essential for maintaining your Honda NTV 650 running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your NTV 650 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38.7 kW |
| Torque: | 52.00 Nm (5.3 kgf-m or 38.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |