The Titan Sidewinder Lowrider Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Titan Sidewinder Lowrider Softail is equipped with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel delivery system, providing consistent performance during your journeys.
Preventative care is necessary for ensuring your Titan Sidewinder Lowrider Softail in top condition. Common service items comprise brake pads. By using genuine parts, your Sidewinder Lowrider Softail can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Titan Sidewinder Lowrider Softail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |