The Honda Magna 50 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Honda Magna 50 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, delivering consistent range on the road.
Proper upkeep is important for ensuring your Honda Magna 50 operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your Magna 50 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |