The Kymco Yup 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6750 RPM, 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Kymco Yup 250 features a fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, giving optimal mileage during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Kymco Yup 250 performing at its best. Popular maintenance parts comprise brake pads. With regular servicing, your Yup 250 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco Yup 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 58P and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 65P so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |