The Buell Firebolt XB9R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 983.28 ccm (59,70 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Buell Firebolt XB9R is equipped with a 14.45 litres (3,80 gallons) fuel tank and features a OHV fuel control system, providing consistent range on the road.
Scheduled maintenance is key to keep your Buell Firebolt XB9R in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your Firebolt XB9R can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Buell Firebolt XB9R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 983.28 ccm (59,70 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.45 litres (3,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 174.6 kg (383,08 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |