The Kawasaki KX450F is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Kawasaki KX450F is equipped with a 7.19 litres (1,89 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving excellent fuel economy on the road.
Proper upkeep is crucial to keep your Kawasaki KX450F in peak form. Common service items include fuel filters. By using genuine parts, your KX450F can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX450F Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/70 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 19 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.19 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |