The Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) V4 type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 229.0 km/h (141,59 mph)
When riding, the gas tank is a key factor. The Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS features a 28.00 litres (7,36 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS in top condition. Regular replacement items involve drive chains. Through proper maintenance, your ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 229.0 km/h (141,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 28.00 litres (7,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 287.0 kg (629,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |