The Harley Davidson Electra Glide Road King Classic is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Routine service is vital for ensuring your Harley Davidson Electra Glide Road King Classic in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. With the right parts, your Electra Glide Road King Classic will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 314.0 kg (688,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |