The Azel Aries 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.00 HP (2.2 kW, 2.70 Nm (0,30 kgf-m or 1,99 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for ensuring your Azel Aries 50 in peak form. Essential service parts consist of clutch plates. Using quality components, your Aries 50 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Azel Aries 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 3.00 HP (2.2 kW |
| Torque: | 2.70 Nm (0,30 kgf-m or 1,99 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |