The Jawa 650 Style is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 651.90 ccm (39,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential factor. The Jawa 650 Style comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Jawa 650 Style in top condition. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your 650 Style will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Jawa 650 Style Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39,58 cubic inches) |
| Power: | 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |