The Honda Gorilla is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Honda Gorilla features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, delivering good fuel economy during your journeys.
Preventative care is key for maintaining your Honda Gorilla running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. By using genuine parts, your Gorilla will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | 1365 mm (53,43 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |