The Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 954.00 ccm (57,92 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 151.00 HP (109,65 kW)) @ 11250 RPM, 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring good range on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR performing at its best. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your CBR 900 RR Fireblade 954 RR can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 954.00 ccm (57,92 cubic inches) |
| Power: | 151.00 HP (109,65 kW)) @ 11250 RPM |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |