The Big Bear Choppers GTX Fairing 114 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW, 153.22 Nm (15.6 kgf-m or 113.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The Big Bear Choppers GTX Fairing 114 features a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, giving excellent mileage on the road.
Proper upkeep is vital for ensuring your Big Bear Choppers GTX Fairing 114 performing at its best. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your GTX Fairing 114 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers GTX Fairing 114 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/50 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | 153.22 Nm (15.6 kgf-m or 113.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 386.5 kg (847,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |