The Honda NT 650 Deauville is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7750 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Honda NT 650 Deauville includes a 19.50 litres (5,12 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key to maintain your Honda NT 650 Deauville in peak form. Popular maintenance parts comprise air filters. With regular servicing, your NT 650 Deauville can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda NT 650 Deauville Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.50 litres (5,12 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | 2215 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |