The Motorhispania Duna 125 Supermotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Motorhispania Duna 125 Supermotard features a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, giving excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Motorhispania Duna 125 Supermotard running smoothly. Common service items include spark plugs. By using genuine parts, your Duna 125 Supermotard can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania Duna 125 Supermotard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Rear Brakes: | Single disc. Galfer Wave |