The MV Agusta F4 1000 MT Tamburini is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.39 ccm (60,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 173.00 HP (125,67 kW)) @ 12850 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9200 RPM and a top speed of 307.4 km/h (190,05 mph)
When riding, the fuel system is a key feature. The MV Agusta F4 1000 MT Tamburini features a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, offering optimal fuel economy during your journeys.
Routine service is crucial for ensuring your MV Agusta F4 1000 MT Tamburini running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your F4 1000 MT Tamburini can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 1000 MT Tamburini Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 996.39 ccm (60,50 cubic inches) |
| Power: | 173.00 HP (125,67 kW)) @ 12850 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9200 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 307.4 km/h (190,05 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |