The Jianshe Knight JS125 28 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Jianshe Knight JS125 28 comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Regular maintenance is vital for keeping your Jianshe Knight JS125 28 running smoothly. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Knight JS125 28 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |