The Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 138.12 HP (100,30 kW)) @ 8500 RPM, 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 12500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is important to maintain your Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Corsaro 1200 Scrambler will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 138.12 HP (100,30 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 12500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.6 kg (437,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |