The Linhai RX 125 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9500 RPM, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important consideration. The Linhai RX 125 comes with a 2.10 litres (0,55 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your rides.
Regular maintenance is essential for keeping your Linhai RX 125 performing at its best. Common service items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your RX 125 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.10 litres (0,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |