The MZ Classic 300 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 291.00 ccm (17,67 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5500 RPM, 29.50 Nm (2,99 kgf-m or 21,69 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for maintaining your MZ Classic 300 performing at its best. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Classic 300 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 291.00 ccm (17,67 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 29.50 Nm (2,99 kgf-m or 21,69 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 128.5 kg (281,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |