The Aprilia Tuono 1000R Factory is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 9500 RPM, 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important feature. The Aprilia Tuono 1000R Factory comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, delivering good mileage for your rides.
Proper upkeep is essential for keeping your Aprilia Tuono 1000R Factory performing at its best. Frequently replaced components consist of sprockets. With regular servicing, your Tuono 1000R Factory can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Tuono 1000R Factory Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17. and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |