The Highland SuperMotard 450 is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM, 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Highland SuperMotard 450 is fitted with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing reliable performance for your rides.
Routine service is key to maintain your Highland SuperMotard 450 in peak form. Regular replacement items comprise drive chains. By using genuine parts, your SuperMotard 450 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Highland SuperMotard 450 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Floating disk, six piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo caliper |