The Vespa GT 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 9500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Vespa GT 200 is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, giving optimal performance for your adventures.
Routine service is necessary for maintaining your Vespa GT 200 running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. Using quality components, your GT 200 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |