The Giantco Dolphin Twin 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5.5 kW, 7.20 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Giantco Dolphin Twin 125 is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, giving consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your Giantco Dolphin Twin 125 performing at its best. Regular replacement items include air filters. By using genuine parts, your Dolphin Twin 125 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Giantco Dolphin Twin 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5.5 kW |
| Torque: | 7.20 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1874 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |