The Yamaha TZR50 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6250 RPM, 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Yamaha TZR50 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Yamaha TZR50 running smoothly. Common service items comprise sprockets. Through proper maintenance, your TZR50 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZR50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2002 mm (78,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |