The Cagiva Mito SP525 is a 2 stroke, Sport bike with a 524.00 ccm (31,81 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28.5 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Cagiva Mito SP525 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring optimal range for your rides.
Preventative care is essential to maintain your Cagiva Mito SP525 in peak form. Essential service parts include brake pads. With the right parts, your Mito SP525 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Cagiva Mito SP525 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 524.00 ccm (31,81 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |