The Confederate Renovatio Project is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1686.00 ccm (102,37 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 150.00 HP (109.5 kW, 169.50 Nm (17.3 kgf-m or 125.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Confederate Renovatio Project comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, offering optimal mileage for your rides.
Preventative care is important for keeping your Confederate Renovatio Project operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your Renovatio Project will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Confederate Renovatio Project Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 280/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1686.00 ccm (102,37 cubic inches) |
| Power: | 150.00 HP (109.5 kW |
| Torque: | 169.50 Nm (17.3 kgf-m or 125.0 ft.lbs |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 154.2 kg (338,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |