The Peugeot Satelis 125 Compressor is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 29.50 HP (21.5 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Peugeot Satelis 125 Compressor performing at its best. Frequently replaced components include sprockets. Through proper maintenance, your Satelis 125 Compressor will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Satelis 125 Compressor Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 29.50 HP (21.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2152 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |