The Yamaha Night Max ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 42.91 HP (31.3 kW, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Yamaha Night Max ABS is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Yamaha Night Max ABS in top condition. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your Night Max ABS will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Night Max ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - M14 and the Rear Tyre size is 160/60 - M15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 42.91 HP (31.3 kW |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 212.0 kg (465,06 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |